לפרטים נוספים בטלפון 074-7000140 או במייל office@ppw.co.il

השקעות אלטרנטיביות
מגוונים את תיק ההשקעות

צור קשר לפרטים נוספים לחצו כאן

רוצים לדעת עוד?

הזינו פרטים כאן ונחזור אליכם בהקדם

אנא הזן את שמך
אנא הזן אימייל תקין
אנא הזן מספר טלפון תקין
שליחת פרטים מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

השקעות אלטרנטיביות – מגוונים את תיק ההשקעות

 

עד לפני מספר שנים, השקעות אלטרנטיביות היו מילה גסה בקרב משקיעים פרטיים ורק גופים מוסדיים השקיעו חלק קטן מסך הנכסים המנוהלים על ידם בהשקעות מסוג זה.
נכון להיום מרבית קופות הגמל, קרנות הפנסיה וקרנות ההשתלמות מקצות אחוזים רבים מנכסי הקופות לטובת נכסים אלה המעניקים גיוון יחודי לאפיקי ההשקעה המוכרים.

 

על מה מדובר?

בעבר היינו רגילים שתיק השקעות מורכב ממניות ואגרות חוב בלבד, בשנים האחרונות אנו רואים צמיחה מהירה ופופולריות גדלה של תחום ההשקעות האלטרנטיביות 

על רקע סביבת הריבית הנמוכה (ואף האפסית) השוררת במרבית שווקי העולם המערבי, מנהלי השקעות ופמילי אופיס מחפשים דרכים נוספות להגדיל את פוטנציאל התשואה בתיקי ההשקעות ובו בזמן להקטין את התלות בשוק ההון ולהקטין את התנודתיות בתיק.

 

מהן השקעות אלטרנטיביות?

לרוב, הכוונה במונח זה מתייחסת לכל השקעה שאינה השקעה ישירה בשוק ההון – מניות, אגרות חוב, פיקדונות וכדומה.

ההשקעה המוכרת ביותר בתחום זה היא כמובן נדל"ן, השקעה אשר יכולה להתבצע באופן ישיר (רכישת נכס) או באמצעות קרן השקעה בפורטפוליו של נכסים, לרוב בהתאם לסוג הנכס ומיקומו הגאוגרפי.

ישנן קרנות המשקיעות בנדל"ן מניב, כמו בנייני משרדים ובנייני דירות באזורים מבוקשים, אחרות מתמקדות במרכזים לוגיסטיים, מעונות סטודנטים,  מלונות, מרכזי דיור מוגן וכו'

השקעה באמצעות קרן מאפשרת למשקיעים ליהנות מהידע של גורמים מקצועיים בתחום, בהיקף כספי נמוך ביחס להשקעה ישירה בנדל"ן.

בנוסף, מדובר בקרנות המשקיעות בנכסים רבים, לעיתים אלפים ומעניקים למשקיעים פיזור רחב והקטנה של רכיב הסיכון ביחס לסיכון הגדול שבהשקעה בנכס אחד.

 

סוג השקעה נוסף שמתפתח בשנים האחרונות בקצב רב הינו קרנות המעניקות הלוואות למגוון תחומים ולמספר רב של לווים אשר נבדקו על ידי מערכות מחשוב חדשניות ובכך המלווה מקטין את הסיכון הגלום בהלוואה שנתן.

הבולטות שבהן הינן קרנות מסוג P2P המאפשרות לאנשים פרטיים להלוות כסף לאנשים אחרים וליהנות משיעורי ריבית גבוהים ופיזור גבוה של הסיכון לעומת לווה יחיד.

 

קרנות הון סיכון – מאפשרות השקעה בחברות סטארט אפ טכנולוגיות, קרנות אלה הינן בגדר קרנות "חלום" ומתאימות לרוב ללקוחות עתירי ממון בלבד המעוניינים להשקיע חלק מקטן מהונם בחברות מסוג זה.

מרבית קרנות ההשקעה מתאפיינות בתקופות השקעה הנעות בין 3 ל – 7 שנים במהלכן נהנה המשקיע מריבית על השקעתו ובסיום התקופה מבוצעת הנזלה של הקרן וסגירתה.

 

מה היתרון של השקעות אלטרנטיביות?

בשנים האחרונות קשה יותר ויותר לייצר תשואה עקבית וגבוהה למשקיעים,
השווקים תנודתיים, סביבת הריבית אפסית ומלחמות הסחר בין המעצמות מחריפה.

שילוב של השקעות ומוצרים אלטרנטיביים בתיק הנכסים על חשבון המוצרים הסחירים הקלאסיים מקטין את התלות של התיק בביצועי שוקי המניות ומספקים סוג של "גידור" להשקעות המוכרות.

לאור סביבת הריבית האפסית עשויים מוצרים השקעה אלה לשפר את פוטנציאל התשואה של תיק ההשקעות ולהקטין את התנודתיות ואת רמת הסיכון הכוללת של תיק הנכסים

השקעות אלה מאפשרות לנו לגוון את תיק ההשקעות ולחשוף אותו לתחומי פעילות נוספים אשר אינם קיימים בשוק המניות הקלאסי.

 

מהם הסיכונים הקיימים בהשקעות אלה?

השקעות אלה לרוב מסווגות כהשקעות בעלות סיכון השקעה גבוה לאור המומחיות הרבה הדרושה על מנת לבצע השקעות אלה.

נזילות – לרוב השקעה זו מתאפיינת ב"נעילת" הכסף למספר שנים שרק לאחריה ניתן למשוך את הקרן שהושקעה (הרווחים לרוב מחולקים על בסיס רבעוני וניתנים להשקעה מחדש).

גמישות השקעתית –  בשל העובדה שיתרת ההשקעה נעולה לתקופת ההשקעה של הקרן אין למשקיע אפשרות להגיב בזמן אמת לשינויים החלים בשווקים.

בקרה ופיקוח – איכות הבקרה של הגופים המפקחים ירודה ביחס להשקעות בשוק ההון, חשוב להקפיד על השקעה באמצעות חברות מפוקחות בעלות ניסיון עתיר שנים בתחום פעילותן ולאחר בחינה מעמיקה של כלל הפרמטרים הרלוונטיים.

יודגש, כי למרות היתרונות הפוטנציאלים הברורים של ההשקעות האלטרנטיביות על פני המסורתיות, וכן בגלל המאפיינים הייחודיים שלהן, השקעה במוצר אלטרנטיבי מחייבת את המשקיעים להבין היטב במוצר שבו הם בוחרים להשקיע, ולוודא כי מאפייני המוצר תואמים את הצרכים, המטרות והסיכון הפיננסי שהם הגדירו לעצמם.

 

למי זה מתאים?

השקעות אלטרנטיביות (ברובן) מתאימות ללקוחות כשירים*, בעלי יכולת הבנה וניתוח של מכשירי השקעה אלה אשר מוכנים ויכולים לוותר על נזילות מיידית של חלק מהונם.

השילוב של השקעות אלטרנטיביות בתיק השקעות מספק ערך נוסף למשקיע על ידי הורדת הסיכון הגלום בתנודתיות של התיק וזאת בזכות מתאם נמוך, ולעיתים ואף שלילי, לתיק ההשקעות סחיר.

שילוב נכסים מסוג זה יעשה במסגרת אלקוציה כוללת של תיק הנכסים והקצאת הנכסים בהתאם לאסטרטגיה שנקבעה ולא כהשקעה יחידה.
ישנן מספר אלטרנטיבות השקעה אשר מתאימות לכלל המשקיעים (ולא רק למשקיעים כשירים) אשר עומדות בכללי הרגולציה, אנו ממליצים להיוועץ במומחים טרם ביצוע השקעה ולהבין לעומק את העסקה, עלויותיה ודרכי המימוש.

 

למה כדאי לשים לב:

  • גורמים מפקחים/חברות מדווחות – מי מפקח על הנעשה בקרן?
  • מטבע ההשקעה - במידה ואנו צורכים בש"ח חשוב שנוודא האם קיים גידור מטבעי
  • מדיניות מיסוי - האם מדיניות המיסוי מותאמת למשקיעים ישראליים
  • יכולת הנזלה ומימוש – פרק זמן בו לא ניתן למשוך את ההשקעה ומהם מועדי הפדיון האפשריים
  • דמי ניהול ודמי ניהול מההצלחה ויחס החזר הקרן בין המשקיעים לבין מנהל הקרן

לסיכום:

השקעות אלטרנטיביות לא מתאימות לכל אחד, רק לאחר ניתוח צרכים מעמיק ובחינת ההשקעה לעומקה ניתן להקצות חלק מסכום ההשקעה להשקעות אלה בהתאם למאפיינים האישיים
 
קיימות בשוק מגוון רחב של קרנות השקעה שונות ומשונות המבטיחות חלומות, טרם ההשקעה מומלץ להיעזר במומחים המכירים לעומק את חברות ההשקעה ולבחור בקפידה את ההשקעה הרלוונטית עבורכם
 

לתיאום פגישה אישית עם מתכנן פיננסי מומחה ולקבלת פרטים נוספים, אנא השאירו פרטיכם מטה ואחד מנציגינו ייצור עמכם קשר בהקדם

 

משקיע כשיר
שנכנס לאחת משלושת החלופות שהחוק נותן - שווי נכסים נזילים גבוה מ 8 מיליון, הכנסה שנתית גבוהה מ 1.2 מיליון שקל או 5 מיליון שקל נכסים נזילים והכנסה גבוהה מ 600 אלף שקל לשנה.

 

 

התוכן המוצג בכתבה זו הינו אינפורמטיבי בלבד, אין לראות בכתוב בו ייעוץ השקעות. אין לראות באמור באתר זה כתחליף לייעוץ השקעות אישי ומותאם אישית בהתאם לצרכיו ומאפייניו האישיים של המשקיע.

alternative

Join Public

מלווים אותך עם מעטפת שירותים מלאה בתחום הפנסיוני, הפיננסי ובתחום ביטוחי הפרט